Wyniki 14 edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM

15 maja zostały opublikowane wyniki najpopularniejszych konkursów NCN, czyli OPUS i PRELUDIUM. W obecnym rozdaniu pracownicy i doktoranci z WBBiB uzyskali środki na badania w wysokości 9 mln złotych.

W połowie maja zostały opublikowane wyniki najpopularniejszych konkursów NCN, czyli OPUS i PRELUDIUM. W obecnym rozdaniu 8 osób z WBBiB uzyskało środki na badania w łącznej wysokości  9 031 020 złotych.

W ramach konkursu OPUS14 finansowanie uzyskały projekty zgłoszone przez:

• prof. dr. hab. Jerzego Dobruckiego z Zakładu Biofizyki Komórki (Globalna i lokalna reorganizacja chromatyny w odpowiedzi komórki na dwuniciowe pęknięcia DNA – badania metodami fluorescencyjnej mikroskopii wysokorozdzielczej <dSTORM/SMLM> oraz rezonansowego transferu energii fluorescencji <FLIM/FRET>, 1 642 400 zł)
  • prof. dr. hab. Witolda Korytowskiego z Zakładu Biofizyki (Inhibitory BET bromodomenowe I poprawa skuteczności terapii przeciwnowotworowej glejaka wielopostaciowego, 1 895 000 zł)
  • dr. Jerzego Kotlinowskiego z Zakładu Biochemii Ogólnej (Rola RNazy Mcpip1 w upośledzonym funkcjonowaniu śródbłonka towarzyszącym niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby, 1 212 400 zł)
  • dr. hab. Krzysztofa Pyrcia z Zakładu Mikrobiologii (Rola proteaz komórkowych w zakażeniu koronawirusowym, 1 969 600 zł)
  • dr. Aleksandra Grabca z Zakładu Mikrobiologii (Regulacja epigenetyczna w parodontozie – metylacja DNA jako nowy mechanizm unikania odpowiedzi immunologicznej przez patogeny jamy ustnej, 1 850 000 zł).

Wśród zwycięzców 14. konkursu PRELUDIUM znaleźli się:

• mgr Oskar Szelest z Zakładu Biofizyki Komórki (Mechanizmy aktywacji ścieżek naprawy DNA Short-Patch oraz Long-Patch w różnych fazach cyklu komórkowego, 182 220 zł)
  • mgr Mateusz Jeż z Zakładu Biotechnologii Medycznej (Rola rodziny mikroRNA-15, metabolizmu komórkowego oraz hipoksji w proliferacji kardiomiocytów uzyskanych z ludzkich indukowanych komórek macierzystych, 140 000 zł)
  • mgr Magdalena Pachota z Zakładu Mikrobiologii (Nowe inhibitory proteazy wirusa opryszczki, 139 400 zł).