Studenckie Projekty Badawcze – wyniki

Wydziałowa Komisja rozstrzygnęła 8 stycznia ogłoszony w minionym roku konkurs na STUDENCKIE PROJEKTY BADAWCZE. Środki w wysokości 10 tysięcy złotych na realizację własnych pomysłów naukowych otrzymało 6 zespołów.

Poniżej prezentujemy listę rankingową projektów zakwalifikowanych do finansowania ze środków WBBiB w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, jak również nazwiska kierowników i członków zespołów – studentów, którzy przez najbliższe pół roku prowadzić będą swoje pierwsze, własne badania.

1.

Tytuł projektu: Impact of phosphorylated tau protein on primary hippocampal neurons morphologyquantitative approach
Kierownik projektu: Mehmet Eren (Pracownia Biologii Komórek Macierzystych), student 2 roku na kierunku Molecular Biotechnology (studia II stopnia)
Członkowie zespołu: Anna Garncarczyk, studentka kierunku biofizyka molekularna i komórkowa (studia I stopnia)

2. ex aequo

Tytuł projektu: Analiza ilościowa poziomu endogennych dwuniciowych pęknięć mtDNA w porównaniu do nDNA przy użyciu techniki dSTRIDE
Kierownik projektu: Aleksandra Rzeczyc (Zakład Biofizyki Komórki), studentka 3 roku na kierunku biotechnologia w ramach MSMP (studia I stopnia)
Członkowie zespołu: Sylwia Bożek, studentka kierunku bioinformatyka (studia II stopnia) oraz Daryna Yakymenko, studentka kierunku biochemia (studia I stopnia)

Tytuł projektu: Badanie wpływu senolityków na ko-hodowlę komórek śródbłonka i makrofagów w modelu trójwymiarowym
Kierownik projektu: Weronika Waluś (Zakład Biotechnologii Medycznej), studentka 2 roku na kierunku biochemia (studia II stopnia)
Członkowie zespołu: Weronika Smolak, studentka kierunku bioinformatyka (studia II stopnia) oraz Weronika Wiernasz, studentka kierunku biochemia (studia II stopnia)

3.

Tytuł projektu: Własności inwazyjne komórek mysiego raka piersi
Kierownik projektu: Bartosz Płóciennik (Zakład Biofizyki i Biologii Nowotworów), student 2 roku na kierunku biotechnologia molekularna (studia II stopnia)
Członkowie zespołu: Jan Pamuła, student kierunku bioinformatyka (studia I stopnia)

4.

Tytuł projektu: Ocena wpływu architektury histologicznej przerzutu na skuteczność chemioterapii annamycyną
Kierownik projektu: Weronika Giebel (Zakład Biofizyki i Biologii Nowotworów student 2 roku na kierunku biotechnologia molekularna (studia II stopnia)
Członkowie zespołu: Julia Krzenek, studentka kierunku biotechnologia molekularna (studia II stopnia) oraz Zuzanna Kiełtyka, studentka kierunku biotechnologia (studia I stopnia)

5.

Tytuł projektu: Badanie wpływu kompozytów węglowych z TiO2 na absorbcję i rozkład toksyn i komórek sinicowych oraz ich toksyczności
Kierownik projektu: Jan Raczek (Zakład Biologii Komórki), student 2 roku na kierunku biotechnologia molekularna (studia II stopnia)
Członkowie zespołu: Jakub Czołowski, student kierunku biotechnologia molekularna (studia II stopnia) oraz  Diana Poneta, studentka kierunku Molecular Biotechnology (studia II stopnia)

Oceny zgłoszonych projektów dokonała Komisja w składzie:

• dr hab. Aneta Kasza, prof. UJ – przewodnicząca komisji
  • dr hab. Anna Pawlak
  • dr hab. Przemysław Malec
  • Magdalena Herbuś (kierunek biotechnologia, studia I stopnia)
  • Weronika Stempień (kierunek bioinformatyka, studia II stopnia)

Po raz pierwszy w historii konkursu wnioski oceniane były także przez przedstawicieli studentów.