Kierownik studiów:
dr hab. Martyna Elas
telefon: 12 664 63 38
e-mail: martyna.elas@uj.edu.pl
pokój: A028 (4.01.27), parter
Opiekun roku I i II:
dr hab. Anna Pawlak
e-mail: anna.pawlak@uj.edu.pl
Rada Programowa:
dr hab. Martyna Elas
prof. dr hab. Jerzy Dobrucki
dr hab. Anna Pawlak
dr Małgorzata Dutka
dr Anna Kozińska
Rada programowa jest organem doradczym kierownika studiów w zakresie kształtowania, modyfikacji oraz bieżącej realizacji programu studiów.
Podstawy formalne i pełna, aktualna dokumentacja studiów obowiązująca studentów, którzy rozpoczęli studia w roku 2021/2022
- charakterystykę kierunku
- program
- efekty uczenia się
- plan studiów
- sylabusy.
Informacje podstawowe
Studia trwają dwa lata (4 semestry) i obejmują zajęcia w łącznym wymiarze minimalnym 1654 godzin. Minimalna liczba punktów ECTS, które należy zdobyć w czasie studiów wynosi 123. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.
Ogólna konstrukcja programu
Program studiów obejmuje: (i) przedmioty obowiązkowe (43 ECTS), (ii) przedmioty fakultatywne kierunkowe (75 ECTS), (iii) przygotowanie pracy magisterskiej (5 ECTS, 30 godz.).
Przedmioty obowiązkowe służą poszerzeniu wiedzy ogólnej przyrodniczej oraz biofizyki zdobytej w czasie toku studiów I stopnia. Przedmioty fakultatywne obejmują zaawansowane kursy kierunkowe, które student wybiera zgodnie ze swoimi zainteresowaniami w określonym wymiarze godzin i punktów ECTS. Do tej grupy należą także kolejne pracownie magisterskie, umożliwiające studentom nabycie praktycznych umiejętności w stosowaniu technik laboratoryjnych, niezbędnych do wykonania doświadczeń, obliczeń czy analiz do pracy magisterskiej, a także ich wykonanie, z uwzględnieniem planowania doświadczeń, analizy wyników, samodzielnego rozwiązywania problemów. Zajęcia ogólnouczelniane są obowiązkowe i obejmują zajęcia z dziedzin nauk humanistycznych i społecznych oraz lektorat (najczęściej z języka angielskiego) pozwalający na osiągnięcie przez studenta wymaganego poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Student także bierze udział w seminariach: (i) interdyscyplinarnym, poświęconym zaawansowanym problemom współczesnej biofizyki, (ii) seminarium z metodologii badań naukowych; (iii) seminarium specjalistycznym i (iv) magisterskim na którym studenci przedstawiają założenia, metodykę i wyniki badań naukowych, wykonywanych na potrzeby pracy magisterskiej.
Zakończeniem programu studiów jest przygotowanie i obrona pracy magisterskiej.
Przedmioty fakultatywne student dobiera w porozumieniu z opiekunem naukowym stosownie do swoich zainteresowań a także tematyki pracy magisterskiej.
Pracownie magisterskie są obowiązkowe w tym sensie, że student musi wypracować określoną liczbę godzin tych zajęć laboratoryjnych określoną w planie studiów, ale zajęcia odbywają się w wybranym przez studenta Zakładzie WBBiB, lub poza Wydziałem (za zgodą Rady Wydziału). Pracownia magisterska polega na indywidualnej pracy magistranta w laboratorium badawczym jego promotora i pod jego ścisłym nadzorem. Wymiar godzinowy tej pracowni odpowiada minimalnemu czasowi, jaki powinien wystarczyć dla uzyskania przez studenta wyników nadających się do włączenia do rozprawy magisterskiej.
Plan studiów, wykaz zajęć obowiązkowych i fakultatywnych
Wyjazdy w ramach stypendiów naukowych i staży
Wybór promotora i tematu pracy magisterskiej
Do końca pierwszego semestru student zobowiązany jest wybrać opiekuna naukowego, pod którego kierunkiem odbędzie Pracownię specjalistyczną (wybór opiekuna należy zgłosić w Sekretariacie ds. studenckich składając odpowiedni formularz). Ponadto, opiekun naukowy doradza studentowi w wyborze fakultatywnych przedmiotów specjalistycznych.
Do końca pierwszego roku studiów student zobowiązany jest wybrać temat i promotora pracy magisterskiej. Wybór tematu pracy i promotora należy zgłosić w Sekretariacie ds. studenckich składając odpowiedni formularz; jest to warunek formalny dopuszczenia do Pracowni magisterskiej I.
Promotorem magistranta może być pracownik naukowo-dydaktyczny lub naukowy Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ z tytułem profesora, stopniem doktora habilitowanego lub, za zgodą Rady Wydziału, stopniem doktora (adiunkt), prowadzący badania naukowe.
Promotor organizuje i nadzoruje prowadzone przez studenta w ramach Pracowni specjalistycznej, oraz Pracowni magisterskiej I i II doświadczenia laboratoryjne oraz nadzoruje przygotowywanie pracy magisterskiej.
Praca magisterska i tytuł magistra
- zaliczenie zajęć określonych w programie studiów, z uwzględnieniem zasad doboru tych zajęć i wymaganej liczby punktów ECTS przypisanych poszczególnym grupom zajęć
- przedstawienie pozytywnie ocenionej pracy magisterskiej
- zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu dyplomowego.