Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Stypendia dla doktorantów w Zakładzie Biofizyki Molekularnej

Oferta stypendiów dla 2 doktorantów w Zakładzie Biofizyki Molekularnej w ramach realizacji projektu badawczego. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada 2019 r.

Nazwa stanowiska: doktorant
Dziedzina: biofizyka
Sposób wynagradzania: stypendium
Liczba ofert pracy: 2
Kwota wynagrodzenia/stypendium: 4 500 PLN (łączna kwota wszystkich stypendiów otrzymywanych przez doktoranta)
Data rozpoczęcia pracy: 01.12.2019
Okres zatrudnienia: 24 miesiące
Instytucja: Zakład Biofizyki Molekularnej, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków
Kierownik projektu: prof. dr hab. Artur Osyczka
Tytuł projektu: Poszukiwanie molekularnych czynników odpowiedzialnych za regulację przepływu elektronów w układach fotosyntetycznych na poziomie cytochromu b6f z użyciem metod spektroskopii optycznej oraz rezonansu paramagnetycznego. 
 
Opis projektu:
Projekt jest realizowany w ramach programu Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Cykliczny przepływ elektronu (z ang. CET: Cyclic Electron Transfer) pozostaje jedną z najbardziej intrygujących zagadek fotosyntezy, kluczowego procesu bioenergetycznego w komórkach roślinnych. Celem projektu jest zbadanie, na poziomie molekularnym, w jaki sposób zachodzi CET i w jaki sposób przyczynia się do regulacji przebiegu fotosyntezy. W szczególności zanalizowane zostaną: i) struktura i dynamika oddziaływań między partnerami białkowymi podejrzewanymi o uczestniczenie w CET, ii) sekwencja reakcji elektronowych, które umożliwiają zachodzenie CET w centralnym kompleksie białkowym fotosyntezy (cytochromie b6f), iii) mechanizm kontroli kinetycznej działania tego kompleksu i roli wolno-rodnikowych stanów pośrednich w tym procesie.
 
Zadania badawcze:
  1. Hodowle komórek E. coli oraz izolacja ferredoksyny (Fd) i reduktazy ferredoksyny (FNR) z komórek bakterii. Izolacja plastocyjaniny (PC), cytochromu b6f (cyt b6f) oraz fotosystemu I (PSI) z liści szpinaku. 
  2. Przygotowanie mutein zawierających pojedyncze cysteiny na ferredoksynie (Fd) oraz reduktazie ferredoksyny (FNR) oraz przeprowadzenie znakowania spinowego mutein cysteinowych.  
  3. Charakterystyka spektralna uzyskanych mutein oraz analiza pod kątem aktywności transferu elektronu.
  4. Charakterystyka własności redoks centrów paramagnetycznych w cytochromie b6f przy użyciu spektroskopii optycznej i elektronowego rezonansu paramagnetycznego.
  5. Badanie oddziaływań dalekozasięgowych związanych z oddziaływaniami pomiędzy cytochromem b6f a ferredoksyną i reduktazą ferredoksyny.
Oczekiwania wobec kandydatów:
  1. Posiadanie tytułu zawodowego magistra z zakresu biochemii, biofizyki, biotechnologii lub nauk pokrewnych.
  2. Silna motywacja do pracy badawczej i rozwoju naukowego
  3. Znajomość podstaw technik biologii molekularnej oraz podstawowych technik laboratorium biochemicznego.
  4. Znajomość podstaw spektroskopii optycznej.
  5. Mile widziana znajomość podstaw spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego i bioenergetyki molekularnej.
  6. Umiejętność matematycznej analizy danych.
  7. Umiejętność pracy w grupie.
  8. Znajomość języka angielskiego.
  9. Pozytywna opinia opiekuna pracy magisterskiej 
Lista wymaganych dokumentów:
  1. CV  obejmujące listę dotychczasowych osiągnięć naukowych
  2. Kopia dyplomu magisterskiego
  3. List motywacyjny
  4. Zaświadczenie o statusie doktoranta (jeśli kandydat jest już uczestnikiem studiów doktoranckich).
  5. Minimum 2 listy rekomendacyjne
Oferujemy:
Pracę w renomowanym i interdyscyplinarnym zespole złożonym z młodych naukowców, możliwość rozwoju naukowego i uczestnictwa w ciekawym i ambitnym projekcie badawczym obejmującym współpracę międzynarodową. 
 
Link do strony Euraxess: https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/454783
Adres przesyłania zgłoszeń (e-mail): artur.osyczka@uj.edu.pl
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.11.2019
 
W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. uprzejmie prosimy o zamieszczenie w treści ogłoszeń rekrutacyjnych klauzuli z prośbą o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych kandydata przez Instytucję prowadzącą rekrutacje.