Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

​Pożegnanie profesora Wacława Szybalskiego

​Pożegnanie profesora Wacława Szybalskiego

Profesor Wacław Szybalski zmarł 16 grudnia 2020 r. w Madison (USA), gdzie przez ponad 45 lat pracował na Uniwersytecie Stanu Wisconsin.

Profesor Szybalski był jednym z najwybitniejszych polskich biochemików. Urodził się we Lwowie 9 września 1921 roku. Był absolwentem Politechniki Lwowskiej oraz Politechniki Gdańskiej, na której w 1949 roku uzyskał stopień doktora. W 1950 roku opuścił Polskę i wyjechał do Danii, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Tam ostatecznie związał się z Uniwersytetem Wisconsin zyskując pozycję profesora onkologii w McArdle Laboratory for Cancer Research. 

Profesor Szybalski był autorem wielu kluczowych odkryć z dziedziny biochemii i biologii molekularnej oraz twórca technik, które zmieniły oblicze współczesnej biologii. Opracował m.in. metodę chromatografii bibułowej, pożywki używane do produkcji przeciwciał monoklonalnych, zasady terapii wielolekowej zakażeń bakteryjnych oraz chorób nowotworowych, nowe enzymy restrykcyjne oraz inne techniki stosowane w poznawaniu genomu człowieka. W 1962 roku jako pierwszy wykonał transfer genów do komórek ssaków i zaproponował wtedy, iż w przyszłości choroby będzie można leczyć w taki sposób – za pomocą terapii genowej. Jest twórcą pojęcia biologia syntetyczna. Kilkakrotnie był zgłaszany do nagrody Nobla. Opublikował ponad 700 artykułów naukowych, które były cytowane około 12 tysięcy razy. Indeks Hirsha dla Jego prac wynosi 56.

Profesor Wacław Szybalski należał do wielu gremiów naukowych, w tym m.in. był członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności. Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, a także – w 2012 roku, na wniosek Rady WBBiB – Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2004 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, a 3 maja 2011 roku – Krzyżem Wielkim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Szybalski był bardzo zaangażowany w promowanie polskiej nauki i pomoc polskim naukowcom, których kilkudziesięciu odbyło staże w Jego laboratorium. Od początku lat 90. wspierał krajową biotechnologię – m.in. jako wykładowca letnich szkół biotechnologii w Gdańsku, w których brali udział liczni studenci i pracownicy Instytutu Biologii Molekularnej UJ (od 2002 roku WBBiB). W 2007 została założona Fundację Jego imienia, której celem jest działanie na rzecz wzmocnienia międzynarodowego prestiżu nauki polskiej oraz miasta Lwowa. 

W czerwcu 2008 roku profesor Szybalski odwiedził wraz z Dr. Jamesem Watsonem nasz Wydział. Ponownie gościliśmy Profesora 2 października 2012 roku na naszej inauguracji, w związku z nadaniem mu tytułu doktora honoris causa UJ. W ubiegłym roku na III Kampusie UJ prezentowana była wystawa poświęcona życiu i osiągnięciom Profesora.

Odszedł od nas wybitny człowiek, którego dorobkiem można by wypełnić wiele życiorysów.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron