Członkostwo w Chilijskiej Akademii Nauk

​Profesor Kazimierz Strzałka z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin otrzymał nominację na stanowisko Zagranicznego Członka Korespondencyjnego Chilijskiej Akademii Nauk.

Wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu akademickich i osobistych zasług oraz powiązań naukowych prof. dr. hab. Kazimierza Strzałki z chilijskimi badaczami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w roku 2015 Universidad de Concepcion w Chile przyznał profesorowi Strzałce medal „Visita Distinguida” za wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem w Concepcion.

Zainteresowania badawcze profesora Strzałki dotyczą formowania się i rozwoju aparatu fotosyntetycznego; wpływu różnych czynników na fizyczne własności tylakoidów i błon modelowych; procesu wydzielania tlenu w fotosyntezie; funkcji tokoferoli i plastochinonu w mechanizmach fotoprotekcyjnych; karotenoidów i cyklu ksantofilowego; wpływu metali ciężkich na rośliny; organizmów ekstremofilnych i ich mechanizmów adaptacyjnych do warunków stresowych. Jego dorobek naukowy obejmuje blisko 250 artykułów naukowych, kilka rozdziałów w książkach oraz ponad 360 komunikatów konferencyjnych (indeks H = 35).

Prof. dr hab. Kazimierz Strzałka od 1997 do 2018 roku kierował Zakładem Fizjologii i Biochemii Roślin. W latach 1999–2002 był dyrektorem Instytutu Biologii Molekularnej UJ, a następnie – do 2008 roku – sprawował funkcję Dziekana Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Od 2007 roku przewodniczył Radzie Małopolskiego Centrum Biotechnologii w Fazie Organizacji, a następnie, do przejścia na emeryturę, pełnił obowiązki dyrektora MCB.