Doktorat honoris causa dla prof. Jana Potempy

​Uniwersytet Amsterdamski (UvA) przyznał tytuł doktora honoris causa prof. Janowi Potempie – biochemikowi i mikrobiologowi z WBBiB. Uroczystość odbyła się online 8 stycznia 2021 r.

Profesor Potempa został uhonorowany za przełomowe badania nad zdolnością bakterii jamy ustnej do przełamywania bariery krew-mózg oraz ich roli w rozwoju choroby Alzheimera.

Jak zaznaczył prof. Bruno Loos z Akademickiego Centrum Stomatologii w Amsterdamie „Praca profesora Jana Potempy w ogromnym stopniu przyczyniła się do zrozumienia molekularnych podstaw zjadliwości patogenicznych mikroorganizmów jamy ustnej. Jego badania potwierdzają, że dobry stan zdrowia jamy ustnej może przyczynić się do zachowania zdrowia umysłowego”. Z pełną treścią oświadczenia prasowego opublikowanego na stronie UvA w związku z przyznaną nagrodą można się zapoznać TUTAJ

Założony w 1632 roku Uniwersytet Amsterdamski jest trzecim najstarszym uniwersytetem w Holandii. Obecnie to największa, a zarazem najlepsza uczelnia w kraju – studiuje na nim około 32 tys. studentów. UvA sklasyfikowany został na 15. miejscu wśród uczelni Europy. Prowadzone są na nim studia z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i ścisłych, ekonomii, prawa, oraz medycyny.