Nie żyje profesor James Travis

26 listopada 2020 r., w wieku 85 lat zmarł prof. James Travis, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni współpracownik, mentor i przyjaciel pracowników Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Profesor Travis przez wiele lat kierował Zakładem Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Georgii (University of Georgia, Athens, GA) w Stanach Zjednoczonych.

Profesor Travis opublikował ponad 250 prac z dziedziny biochemii proteaz i inhibitorów proteaz. Zaburzenie fizjologicznego balansu pomiędzy proteazami i kontrolującymi te proteazy inhibitorami prowadzi do wielu patologii, takich jak rozedma płuc, czy paradontoza.

Profesor Travis był znany nie tylko jako jeden z liderów tej dziedziny, ale także jako doskonały naukowy przewodnik wielu pokoleń badaczy, do których należą pracownicy kilku Zakładów WBBiB (Mikrobiologii, Immunologii,  Biochemii Analitycznej, Biochemii Porównawczej i Bioanalityki oraz Biochemii Komórki).