Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Odejście dr. Damiana Ryszawego

Odejście dr. Damiana Ryszawego

Doktor Damian Ryszawy z Zakładu Biologii Komórki nie żyje. W piątek dołączył do Największej Orkiestry. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 15 września 2020 r. w Zembrzycach.


Z głębokim smutkiem informujemy, że w nocy 11 września niespodziewanie w wieku 35 lat zmarł dr Damian Ryszawy z Zakładu Biologii Komórki. Znaliśmy go nie tylko jako młodego naukowca i oddanego studentom dydaktyka, którego zainteresowania koncentrowały się wokół biologii komórek nowotworowych, ale także jako zawsze gotowego do pomocy kolegę i dyrygenta wydziałowego chóru. 

Doktor Ryszawy zostanie pochowany w najbliższy wtorek w Zembrzycach. O godzinie 14.30 w parafii św. Jana Chrzciciela  rozpocznie się różaniec. Następnie o godzinie 15.00 odbędzie się msza święta, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Władze Dziekańskie WBBiB

 

Dr Ryszawy kieruje wydziałowym chórem

Dr Damian Ryszawy w roku 2009 ukończył studia biologiczne (specjalność: biologia komórki) na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Pracę magisterską wykonał pod kierunkiem prof. Włodzimierza Korohody. Stopień doktora nauk biologicznych w zakresie biologii uzyskał w 2015 roku na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Rola koneksyny43 w regulacji potencjału inwazyjnego komórek raka prostaty i glejaka wielopostaciowego. Od 2011 roku pracował w Zakładzie Biologii Komórki, kolejno na stanowiskach samodzielnego biologa, asystenta i adiunkta.

Badania naukowe doktora Ryszawego dotyczyły przede wszystkim mechanizmu progresji glejaka wielopostaciowego, w tym roli tzw. komórek olbrzymich (ang. giant cells) w rozwoju frontu inwazyjnego glejaka. Jego dorobek naukowy obejmuje współautorstwo ponad 20 prac naukowych w renomowanych czasopismach naukowych oraz kilkudziesięciu komunikatów prezentowanych na konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Brał udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych MNiSW/NCN. Był kierownikiem projektu badawczego NCN SONATA i opiekunem dwóch Diamentowych Grantów.

Doktor Ryszawy uczestniczył także aktywnie w działalności dydaktycznej ZBK – był promotorem/współpromotorem kilkunastu prac magisterskich i licencjackich, a także promotorem pomocniczym w jednym przewodzie doktorskim. Uczestniczył również w organizacji kilku konferencji, w tym XLV Szkoły Zimowej. Dodatkowo, od 2009 roku dyrygował wydziałowym chórem.