​Publikacja w „Redox Biology”

W prestiżowym czasopiśmie „Redox Biology” ukazał się artykuł autorstwa byłych i i obecnych pracowników i doktorantów WBBiB UJ, z Zakładów: Biofizyki, Biofizyki Obliczeniowej i Bioinformatyki, Biotechnologii Medycznej, Fizjologii i Biochemii Roślin oraz Biologii Komórki, a także z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Wydziału Chemii UJ.

Praca dotyczy zmian w paramagnetomie (czyli populacji tkankowych centrów paramagnetycznych) mysiej wątroby, w której, pod wpływem efektu fotodynamicznego, doszło do powstania zmian ischemicznych i jałowej nekrotyzacji tkanki.

Artykuł to wynik udanej współpracy osób reprezentujących różne dziedziny nauk biologicznych i chemicznych, stąd też różnorodność technik i podejść metodycznych zaprezentowanych w części eksperymentalnej. Założeniem pracy było pokazanie biologicznej wieloaspektowości powstawania martwicy niedokrwiennej, z wykorzystaniem opracowanego na WBBiB UJ modelu nekrozy jałowej, wywołanej pro-lekiem aktywowanym światłem (pochodną chlorofilu – fotouczulacza feoforbidu cynkowego).

Ponieważ spodziewano się przede wszystkim zmian w proporcjach i składzie wątrobowych wolnych rodników, wiodącą techniką badawczą była spektroskopia EPR. Metoda ta umożliwia pomiary centów paramagnetycznych (m.in. jonów metali przejściowych) in situ oraz tzw. pułapkowanie spinowe.

Badania opisane w artykule obejmowały również oznaczenia (immuno)histochemiczne, a także komputerową analizę obrazu (przepływ krwi w narządzie). Zastosowane techniki badawcze umożliwiły detekcję zmian w obrębie wątrobowych paramagnetycznych kompleksów miedzi.

Watro dodać, że wątroba jest głównym magazynem miedzi w organizmie, a zawartość tego pierwiastka w ludzkiej wątrobie wynosi aż do 55 mikrogramów na gram suchej masy tkanki. Ważna zaletą pracy jest opisanie niechirurgicznego sposobu wywołania nekrozy niedokrwiennej in vivo, i następnie porównanie tak uszkodzonej tkanki z nieuszkodzoną częścią tego samego organu.

Koszty publikacji artykułu pokryło MNiSW w ramach pilotażowego programu otwartego Elsevier, a pełna wersja pracy jest dostępna tutaj: M. A. Jakubowska, J. Pyka, D. Michalczyk-Wetula, K. Baczyński, M. Cieśla, A. Susz, P. E. Ferdek, B. K. Płonka, L. Fiedor, P. M. Płonka. Electron paramagnetic resonance spectroscopy reveals alterations in the redox state of endogenous copper and iron complexes in photodynamic stress-induced ischemic mouse liver. Redox Biology 2020, 34, 101566