Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Europejskie Akademie Nauk ostrzegają

Europejskie Akademie Nauk ostrzegają

​Na stronie Polskiej Akademii Nauk opublikowany został raport Naukowej Rady Doradczej Akademii Europejskich (European Academies’ Science Advisory Council – EASAC) i Federacji Europejskich Akademii Medycznych (Federation of European Academies of Medicine – FEAM) poświęcony medycynie regeneracyjnej.

W pierwszej tego typu publikacji, obie instytucje (EASAC* i FEAM) wzywają europejskich ustawodawców do podjęcia działań, mających na celu ochronę biomedycyny przed konsekwencjami fałszywych obietnic składanych chorym przez różnego rodzaju firmy. 

- Terapie komórkowe i genowe niosą wielką nadzieję. Jesteśmy jednak zaalarmowani obniżaniem wymagań wobec dowodów naukowych. Dostrzegamy też narastający problem nieuregulowanych usług i produktów medycznych oferowanych przez prywatne kliniki - stwierdza prof. Volker ter Meulen, współprzewodniczący grupy roboczej EASAC-FEAM i były prezes EASAC.

Eksperci naukowi i lekarze z całej Europy przestrzegają przed nadmiernym entuzjazmem w stosunku do potencjału medycyny regeneracyjnej, który doprowadził do rozdźwięku pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością zastosowania technologii medycyny regeneracyjnej w praktyce klinicznej. W dobie ostrej konkurencji na globalnym rynku usług medycznych i opieki zdrowotnej, dochodzi niekiedy do nadmiernego rozluźnienia kryteriów zatwierdzania terapii do stosowania na pacjentach.

Z pełną treścią raportu można się zapoznać TUTAJ. Publikacji towarzyszy oficjalna WYPOWIEDŹ z-cy przewodniczącego Komitetu Biotechnologii PAN, prof. Józefa Dulaka z Zakładu Biotechnologii WBBiB UJ.

Dzień po publikacji, 3 czerwca, prof. Józef Dulak mówił także o problemach poruszanych w raporcie w radiu TOK FM, w czasie kilkudziesięciominutowej audycji pt. Cudowne komórki macierzyste.

Raport EASAC-FEAM wpisuje się w opublikowane pod koniec kwietnia oświadczenie Komitetu Zaawansowanych Terapii Europejskiej Agencji Leków (CAT EMA), przetłumaczone i zamieszczone  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Naukowcy wyrażają nadzieję, że za tymi dwoma ważnymi dokumentami pójdą działania odpowiednich służb medycznych i organów administracji w Polsce, działania, które wezmą pod uwagę zdrowie pacjentów oraz ich ochronę jako konsumentów – odbiorców komercyjnych usług medycznych.

*EASAC zrzesza Akademie Nauk z krajów Unii Europejskiej (w tym PAN) oraz z Norwegii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa.