Nauczanie online na WBBiB

WBBiB skutecznie rozpoczął prowadzenie zajęć dla studentów na odległość. W trybie zdalnym odbywają się wykłady, seminaria i konwersatoria oraz niektóre ćwiczenia. Jak na razie frekwencja na nietypowych zajęciach jest bardzo wysoka. Sekretariat ds. studenckich działa online w godzinach od 10.00 do 14.00 – drogą elektroniczną można kierować wszelkie zapytania. Studenci zobowiązani są do używania adresu w domenie student.uj.edu.pl.

Wprowadzenie decyzji – najpierw o ograniczeniu zajęć na uczelni, a następnie o całkowitym ich zamknięciu – spowodowało gwałtowną zmianę w prowadzeniu zajęć i przejście w tryb zdalny. Od chwili wydania w/w decyzji nasz Wydział zorganizował szereg szkoleń na temat praktycznego korzystania z dostępnych narzędzi do nauczania zdalnego. Cieszyły się one dużym powodzeniem. Uczelniane Centrum Zdalnego Nauczania, Dział Usług Informatycznych czy Dział Usług Sieciowych udostępniają szereg przewodników i wskazówek na temat różnych narzędzi i platform informatycznych. Umożliwiają one zarówno rozpoczęcie korzystania z tych narzędzi jak i bardziej zaawansowane ich używanie.

W ciągu zaledwie kilku dni udało się uruchomić większość wykładów, seminariów i konwersatoriów w trybie zdalnym. Skutki zamknięcia uczelni są jednak najbardziej odczuwalne w prowadzeniu zajęć praktycznych, które zawsze były silną stroną dydaktyki na naszym Wydziale. Ćwiczenia komputerowe, obliczeniowe, wstępy z teorii poszczególnych ćwiczeń będą prowadzona w trybie zdalnym. Część ćwiczeń laboratoryjnych będzie prowadzona w oparciu o wykorzystanie gotowych materiałów w postaci filmów, nagrywanych pokazów, aplikacji na smartfony itd., nie zastąpią one jednak w pełni własnoręcznego wykonywania doświadczeń.

Decyzja o tym, kiedy i w jakiej formie zostaną wznowione zajęcia w laboratoriach z udziałem studentów zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i decyzji władz uczelni o odwołaniu zawieszenia zajęć w budynkach UJ. Na razie termin wstrzymania zajęć został przedłużony do 10 kwietnia.