​Nagroda Heisiga

W dniu 1 października, w czasie inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim prof. dr hab. Jan Potempa, kierownik Zakładu Mikrobiologii otrzymał Nagrodę Heisiga, za odkrycie biochemicznych mechanizmów związku bakteryjnych chorób przyzębia z reakcjami autoimmunologicznymi, co otworzyło nowe perspektywy walki z chorobą Alzheimera.
więcej o ​Nagroda Heisiga
Relacja z Konferencji Jubileuszowej WBBiB

​W dniach 23–24 września na WBBiB odbyła się Konferencja Jubileuszowa pt. Najnowsze osiągnięcia w biochemii, biofizyce i biotechnologii. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy. W święcie Wydziału udział wzięło ponad 350 osób.
więcej o Relacja z Konferencji Jubileuszowej WBBiB
​Setna rocznica urodzin profesora Wacława Szybalskiego

9 września 1921 roku we Lwowie urodził się Wacław Szybalski – wybitny polski biochemik, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o ​Setna rocznica urodzin profesora Wacława Szybalskiego

Naukowcy z Zakładu Biofizyki Molekularnej odkryli związek między stabilnością wiązania wodorowego w pobliżu hemu b cytochromu bc1 a jego właściwościami oksydoredukcyjnymi i stanem spinowym warunkującym właściwe funkcjonowanie białka.
więcej o ​Artykuł w PNAS: mutacja mitochondrialna ujawnia wpływ wiązań wodorowych na właściwości hemu w cytochromie
Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA

Na stronie nauka.uj.edu.pl ukazał się artykuł popularnonaukowy autorstwa profesora Józefa Dulaka na temat najnowszych badań dotyczących możliwościom wykorzystania systemów CRISPR-Cas do walki z SARS-Cov-2.
więcej o Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA