Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

POLONEZ BIS na analizę molekularną tolerancji na stres abiotyczny u prosa afrykańskiego

POLONEZ BIS na analizę molekularną tolerancji na stres abiotyczny u prosa afrykańskiego

Od początku kwietnia, przez najbliższe dwa lata, w Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu dr Edossa Fikiru Wayima realizować będzie projekt pt. „Molecular analysis of abiotic stress tolerance in finger millet: improving a climate resilient crop for food and nutrition security” finansowany z programu NCN POLONEZ BIS 2.

Celem projektu jest identyfikacja i dokumentacja zasobów genomowych obecnych w ziarnach manneczki łękowatej (Eleusine coracana (L.) Gaertn.) z Etiopii warunkujących odporność rośliny na suszę, aluminium oraz zasolenie gleby.

Eleusine coracana (potoczne określenia tej rośliny to np. proso palcowate, proso afrykańskie czy też korakan) znana jest ze swej tolerancji na główne stresy abiotyczne, a przy tym ma dużą wartość odżywczą, posiada właściwości antyutleniające oraz wyjątkowe dobrze się przechowuje. Z jej ziaren wytwarza się mąkę, kasze a także piwo. Badania zaplanowane przez dr. Edossę Wayimę są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego, szczególnie w obliczu rosnącej populacji ludzkiej oraz zmian klimatu. 

Dr Edossa Wayima uzyskał doktorat z genetyki stosowanej na Uniwersytecie w Addis Abebie w Etiopii. Przed przyjazdem do Polski pracował na Uniwersytecie Madda Walabu oraz w Oromia Agricultural Research Institute w Etiopii.

Program POLONEZ BIS jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki w ramach prestiżowego grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. Jego odbiorcami są doświadczeni naukowcy z całego świata. W ramach przyznanych grantów uzyskują oni zatrudnienie w wybranych przez siebie instytucjach oraz środki na prowadzenie badań podstawowych. Do konkursu POLONEZ BIS 2 wpłynęły 153 wnioski od naukowców z 37 krajów. Współczynnik sukcesu wynosił w tej edycji konkursu 34 procent.