Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ciekawy artykuł autorstwa naukowców z Zakładu Biofizyki

Ciekawy artykuł autorstwa naukowców z Zakładu Biofizyki

W najnowszym numerze czasopisma „Scientific Reports” badacze z Zakładu Biofizyki WBBiB opublikowali pracę, w której pokazali, że melanina w komórkach czerniaka obniża zdolności przerzutowe tych komórek w warunkach in vivo w mysim modelu zwierzęcym.

Rola melaniny w komórkach czerniaka od lat budzi kontrowersje, ponieważ w przeciwieństwie do prawidłowych melanocytów, w których melanina pełni funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, w komórkach czerniaka funkcja melaniny nie jest jednoznaczna. Może tam dochodzić do jej znacznego nagromadzenia się na skutek rozregulowanego mechanizmu syntezy tego barwnika oraz upośledzenia mechanizmów pozbywania się melaniny. 

Wyniki zawarte w publikacji jednoznacznie pokazują, że obserwowany efekt osłabionych zdolności przerzutowych komórek czerniaka silnie ubarwionych melaniną jest ściśle mechaniczny, ponieważ są one znacznie bardziej sztywne i mniej podatne na deformację w porównaniu z komórkami nieubarwionymi. W rezultacie, komórki zawierające większą ilość melaniny mniej przerzutują, ponieważ słabiej penetrują liczne bariery na drodze tworzenia przerzutów.

Uzyskane przez autorów wyniki nie tylko pogłębiają wiedzę na temat mechanizmu przerzutowania komórek czerniaka, ale mają również potencjalne znaczenie diagnostyczne. Jeśli te dane potwierdzą się na poziomie klinicznym, ilościowy pomiar melaniny w komórkach czerniaka podczas analizy histopatologicznej mógłby poprawić diagnozę pacjentów o podanie prawdopodobieństwa wystąpienia przerzutu.

Więcej szczegółów można znaleźć w artykule zamieszczonym na stronie czasopisma pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41598-019-45643-9