Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Doktorantki z WBBiB współautorkami istotnej pracy na temat wirusa Zika

Doktorantki z WBBiB współautorkami istotnej pracy na temat wirusa Zika

W czasopiśmie „Cell Communication and Signalling” ukazała się praca pt. „Zika virus: mapping and reprogramming the entry”, w której wyjaśniony został mechanizm wnikania wirusa Zika do komórek gospodarza. Współautorkami artykułu są mgr Katarzyna Owczarek i mgr Yuliya Chykunova.

Wirus Zika jest arbowirusem przenoszonym przez komary, kuzynem takich patogenów jak wirus zapalenia wątroby typu C, wirus odkleszczowego zapalenia mózgu, wirus Zachodniego Nilu czy wirus Dengi. Przez wiele lat wydawało się, że u ludzi wirus ten powoduje jedynie niegroźne infekcje grypopodobne, ponieważ występował on jedynie na niewielkim obszarze w Afryce zainteresowanie tym patogenem było minimalne, a w efekcie praktycznie nic nie wiedzieliśmy o biologii zakażenia i możliwościach ochrony. W ostatnich latach, obraz ten zmienił się jednak diametralnie. Zasięg występowania wirusa nagle zwiększył się i pojawiły się rozliczne ogniska epidemiczne na całym świecie. Przy okazji okazało się, że zakażenie tym pozornie niegroźnym wirusem może mieć bardzo poważne konsekwencje – u dorosłych może rozwinąć się zespół Guillaina-Barrégo, natomiast jeżeli zarażeniu ulegnie kobieta w ciąży, istnieje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych (małogłowia) u noworodka.

Zespół kierowany przez prof. dr hab. Krzysztofa Pyrcia, złożony z doktorantek WBBiB – mgr Katarzyny Owczarek i mgr Yuliyi Chykunovej – oraz badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, odkrył, w jaki sposób wirus Zika wnika do komórek gospodarza oraz, w jaki sposób wirus jest transportowany wewnątrz komórki do miejsca, w którym może rozpocząć proces namnażania. Uzyskane wyniki pozwolą lepiej zrozumieć biologię zakażenia, a w przyszłości mogą być podwaliną prac nad opracowaniem nowoczesnych leków do stosowania przy zakażeniach flawiwirusowych.

Dlaczego tak egzotyczny wirus jest dla nas ważny? Przewiduje się, że w niedługim czasie komary tygrysie, które są niezbędny dla przenoszenia się wirusa Zika na ludzi będą spotykane również w Polsce (rozprzestrzenienie się wirusa Zika było możliwe między innymi z powodu rozszerzenia się zasięgu występowania komara tygrysiego).

Wyniki badań zostały przedstawione w prestiżowym czasopiśmie „Cell Communication and Signalling”, pełny tekst publikacji dostępny jest TUTAJ.