Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Nowy ultraszybki tomograf EPR do mapowania tlenu in vivo

Nowy ultraszybki tomograf EPR do mapowania tlenu in vivo

Zaplecze aparaturowe Zakładu Biofizyki i Biologii Nowotworów zostało wzbogacone o impulsowy tomograf EPR Jiva-25 firmy O2M Technologies. W sanskrycie „Jiva” oznacza życie. Urządzenie zostało zakupione z projektu NCN OPUS.

Badania zespołu Zakładu Biofizyki i Biologii Nowotworów koncentrują się m.in. wokół niedotlenienia i mikrośrodowiska guza w kontekście rozwoju nowotworu i jego odpowiedzi na terapie. Do tej pory naukowcy używali głównie spektroskopii EPR do tlenometrii punktowej a także do obrazowania 2D. Jiva-25 umożliwia bardzo szybkie trójwymiarowe mapowanie tlenu w tkance w modelach przedklinicznych, ujawniając fizjologicznie istotne informacje.

Wraz z innymi metodami obrazowania, takimi jak ultrasonografia do badania struktury tkanki czy ultrasonografia z kolorowym dopplerem do badania przepływu krwi, Jiva-25 pozwoli uzyskać pełniejszy obraz tkanki nowotworowej. Te nieinwazyjne metody w połączeniu z biologią molekularną umożliwiają badanie złożonych interakcji w mikrośrodowisku guza oraz przyczyn oporności guza na terapie.