Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Doktorat honoris causa dla profesora Andrzeja Słomińskiego

Doktorat honoris causa dla profesora Andrzeja Słomińskiego

Senat UJ przyznał profesorowi Słomińskiemu honorowe odznaczenie w uznaniu zasług dla nauki, kraju i naszej uczelni. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 1 grudnia 2022 r. o godzinie 12.00 w historycznej auli Collegium Maius.

W czasie uroczystości treść dyplomu odczyta Dziekan WBBiB, prof. dr hab. Jolanta Jura, natomiast laudację wygłosi wieloletnia współpracowniczka prof. Słomińskiego, prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon, Kierownik Katedry Okulistyki CMUJ.

Andrzej Słomiński jest absolwentem Gdańskiej Akademii Medycznej (1979), na której także obronił doktorat (1983). Na przełomie lat 70. i 80. XX w. był zaangażowany w działaność opozycyjną, w efekcie której musiał opuścić kraj. W 1985 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W latach 1985–1999 odbył staż podoktorski w w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Yale. W kolejnych latach związany był z Albany Medical Center, Albany Medical College, Loyola University Chicago Stritch School of Medicine oraz University of Tennessee Health Science Center. Od 2015 roku jest profesorem patologii i dermatologii na Uniwersytecie Alabamy w Birmingham, gdzie pracuje jako klinicysta oraz naukowiec.

Główne zainteresowania profesora Słomińskiego dotyczą czerniaka i melanogenezy, roli pigmentu w skórze, sygnalizacji peptydowej i hormonalnej w skórze oraz funkcjonowaniem i obecnością receptorów sygnalizatorów. Jego najnowsze prace dotyczą witaminy D (jej roli w nowotworach oraz w fizjologii i patologii skóry, ścieżek biosyntezy prekursorów i pochodnych), a także melatoniny (jej funkcji jako antyoksydanta i leku przeciwzapalnego). Profesor opublikował ponad 450 prac, dla których wskaźnik Hirscha wynosi 91.

Profesor Słomiński Jest aktywnym członkiem wielu organizacji naukowych, m.in. American Society of Dermatopathology, Society for Melanoma Research, PanAmerican Society for Pigment Cell Research, Society of Investigative Dermatology, oraz zespołów redakcyjnych czasopism naukowych, takich jak „Experimental Dermatology”, „Journal of Pineal Research”, „Experimental Dermatology”, „Melanoma Management”, „Translational Oncology”, „Molecules” oraz „Medicina”.

W 2009 roku otrzymał Komandorski Order Odrodzenia Polski, a w 2015 roku Krzyż Wolności i Solidarności.

Wieloletnia współpraca Profesora z naukowcami z WBBiB, w szczególności dr. hab. Przemysławem Płonką oraz z śp. prof. Krystyną Urbańską z Zakładu Biofizyki zaowocowała szeregiem wizyt naukowych, wymianą doświadczeń oraz licznymi publikacjami.

W środę, 30 listopada o godz. 14.00, w sali P0.2 przy ul. Gronostajowej 7 prof. Słomiński wygłosi wykład pt. Photo-neuroendocrinology: central role of the skin.