Wyniki rankingu TOP 2%

Pięcioro pracowników naukowych z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii znalazło się w tegorocznym rankingu TOP 2% najlepszych naukowców na świecie.

Ranking Top 2% jest opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies.

Znajdują się w nim nazwiska badaczy, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ocenie podlega dorobek naukowy poszczególnych badaczy ze wszystkich dziedzin nauki według indeksu bibliometrycznego, który uwzględnia kryteria takie jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań (z uwzględnieniem autocytowań), współczynnik oddziaływania (Impact Factor) oraz miejsce na liście autorów.

Twórcy rankingu przygotowują dwa zestawienia. W pierwszym brany jets pod uwagę caly dorobek naukowca (do końca 2021 roku). Drugi dotyczy cytowań z ostatniego roku kalendarzowego, w tym przypadku 2021.

W prestiżowym gronie najlepszych naukowców jest pięć osób z WBBiB:

• prof. Tadeusz Sarna z Zakładu Biofizyki (cały dorobek oraz cytowania za rok 2021)
  • prof. Józef Dulak z Zakłady Biotechnologii Medycznej ((cały dorobek oraz cytowania za rok 2021)
  • prof. Jan Potempa z Zakłady Mikrobiologii (cały dorobek oraz cytowania za rok 2021)
  • dr hab. Agnieszka Łoboda, prof. UJ, z Zakłady Biotechnologii Medycznej (cytowania za rok 2021)
  • oraz prof. Alicja Józkowicz z Zakłady Biotechnologii Medycznej (cytowania za rok 2021)

Pełną listy TOP 2% najlepszych naukowców na świecie można pobrać ze strony elsevier.digitalcommonsdata.com.