Zespoły z WBBiB nagrodzone w konkursie JPco-fuND 2

Projekty, w których uczestniczą grupy badawcze z WBBiB – kierowane przez prof. J. Potempę oraz prof. J. Dulaka – uzyskały finansowanie w międzynarodowym konkursie JPco-fuND 2 organizowanym przez sieć JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research).

Sieć JPND jest największą, globalną inicjatywą, mającą na celu stawienie czoła wyzwaniom związanym z chorobami neurodegeneracyjnymi, w szczególności chorobą Alzheimera. Przeprowadzenie konkursu JPco-fuND 2 było możliwe dzięki dofinansowaniu z Komisji Europejskiej w ramach programu finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020”.
W konkursie JPco-fuND 2 złożonych zostało 180 wniosków. Finansowanie w wysokości 29,3 mln euro zostało ostatecznie przyznane 18 projektom (ich pełna lista jest dostępna TUTAJ), których wykonawcami będą zespoły badawcze z Europy, Izraela, Kanady i Australii.

Dwa z nagrodzonych projektów będą realizowane na WBBiB.
  • Pierwszy z nich, o akronimie Gums&Brains nosi tytuł „Rola paradontozy i zakażenie P. gingivalis na powstawanie i postęp choroby Alzheimera”. Koordynatorem międzynarodowym całego projektu jest prof. dr. hab. Jan Potempa. Partnerami projektu są naukowcy z Czech (Czech Academy of Science IOCB), Danii (Aarhus University), Niemiec (Fraunhofer Institute for Cell Therapy and Immunology IZI) i Norwegii (University of Bergen).
  • Drugi projekt to NMJ-on-a-Chip: „Wysokoprzepustowy system hodowli ludzkich komórek do badania chorób neuronów motorycznych”. Kierownikiem polskiego zespołu jest prof. dr hab. Józef Dulak. Projekt będzie realizowany z udziałem koordynatora z Izraela (Tel-Aviv University) oraz partnerów z Włoch (Istituto per lo studio, la prevenzione e la rete oncologica), Francji (CNRS, University of Montpellier), Holandii (Erasmus University Rotterdam) i Niemiec (University of Cologne).