AKTUALNOŚCI Z ROKU 2018

Medal Scientiae et Tempori Futuro dla prof. Wojciecha Froncisza

12 maja w czasie uroczystego posiedzenia Senatu otwierającego obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Froncisz, Prorektor UJ ds. rozwoju w latach 1999–2002, odebrał okolicznościowy medal Scientiae et Tempori Futuro (Dla nauki, dla przyszłości) przyznany osobom zasłużonym w powstanie i budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.
więcej o Medal Scientiae et Tempori Futuro dla prof. Wojciecha Froncisza
Profesor Leslie Dutton na „Herbatce przy Gronostajowej"

W środę, 9 maja profesor Leslie Dutton, światowej klasy specjalista w dziedzinie bioenergetyki molekularnej, wygłosi wykład pt. „Toward biogenesis of first-principles designed light- and redox- proteins functional in living cells”. Wykład odbędzie się o godzinie 14.00 w sali D107. Profesor Dutton przyjeżdża do Krakowa na zaproszenie Zakładu Biofizyki Molekularnej.
więcej o Profesor Leslie Dutton na „Herbatce przy Gronostajowej"
Dzień Otwarty Kampusu UJ

W sobotę, 12 maja, w ramach Święta Uniwersytetu III Kampus UJ otwiera swe podwoje dla mieszkańców Krakowa. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wzięcia udziału w pokazach i warsztatach przygotowanych z tej okazji przez pracowników WBBiB.
więcej o Dzień Otwarty Kampusu UJ
Wykłady profesora Thoru Pedersona

W dniach od 9 do 17 maja profesor Pederson z University of Massachusetts Medical School wygłosi na WBBiB serię wykładów pod tytułem Advances in the Molecular and Cell Biology of Gene Expression poświęconych procesom zachodzącym w jądrze komórkowym. Dodatkowo, 15 maja odbędzie się prelekcja na temat historii Nagrody Nobla. Profesor Pederson przejeżdża do Krakowa na zaproszenie Zakładu Biofizyki Komórki.
więcej o Wykłady profesora Thoru Pedersona
Ruszyły przygotowania do „Pikniku pod dębem”

Zakład Biofizyki zaprasza gorąco do wzięcia udziału w „Pikniku pod dębem”. Tegoroczna edycja tego niezwykłego wydarzenie odbędzie się w piątek 8 czerwca, pod hasłem „Zdrowo czy nie zdrowo, ale na sportowo”. Specjalnie z myślą o kreatywnych studentach już teraz przygotowane zostały dwa konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Informacje o konkursach dla pracowników wkrótce.
więcej o Ruszyły przygotowania do „Pikniku pod dębem”
Wizyta prof. Juliana Kinderlerera

W dniach od 23 do 27 kwietnia gościć będziemy na WBBiB profesora Juliana Kinderlerera. Profesor Kinderlerer w latach 2006-2016 przewodniczył Europejskiej Grupie Etyki w Nauce i Nowych Technologiach (EGE). W czasie swego pobytu wygłosi 6 wykładów, za które studenci i doktoranci WBBiB mogą otrzymać 1 punkt ECTS. Profesor Kinderlerer przyjeżdża do Krakowa na zaproszenie dr. Gregora Beckera z Zakładu Biofizyki.
więcej o Wizyta prof. Juliana Kinderlerera
Cykl wykładów profesora Newby'ego

W maju na zaproszenie Zakładu Biotechnologii Medycznej z gościnną wizytą przebywać będzie na WBBiB prof. Andrew Newby z Uniwersytetu w Bristolu, specjalista w dziedzinie biologii naczyń krwionośnych. W dniach od 8 do 17 maja profesor Newby wygłosi serię wykładów pod wspólnym tytułem „Choroby układu krążenia: nowe strategie badawcze i kliniczne”.
więcej o Cykl wykładów profesora Newby'ego
Wykład prof. Helmuta Siesa

W najbliższy piątek, 13 kwietnia o godz. 12.00 prof. Helmut Sies z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie, światowy autorytet w dziedzinie stresu oksydacyjnego, wygłosi na WBBiB wykład pt. „Towards understanding hydrogen peroxide in redox biology”.
więcej o Wykład prof. Helmuta Siesa
Publikacja z Zakładu Biotechnologii Roślin w „Nucleic Acid Research”

Zespół dr. Wojciecha Strzałki we współpracy z naukowcami z Kyushu University zidentyfikował przy pomocy techniki SELEX sekwencję DNA (aptamer) wiążącą się do białka PCNA i hamującą aktywność polimeraz DNA typu δ oraz ε. Mechanizm blokowania replikacji DNA zależny od PCNA i aptameru anty-PCNA może być potencjalnie zastosowany w terapii przeciwnowotworowej do zahamowania podziałów komórkowych.
więcej o Publikacja z Zakładu Biotechnologii Roślin w „Nucleic Acid Research”
Konkurs na Studenckie Projekty Badawcze otwarty

Po raz dziewiąty studenci WBBiB UJ mogą się ubiegać o 10 000 zł na realizację własnego pomysłu naukowego. Zgłoszenia do konkursu na Studenckie Projekty Badawcze przyjmowane będą do 24 maja 2018 r. (czwartek) do godziny 15.00. Ustne prezentacje projektów przed Komisją Konkursową zaplanowane zostały na 28 maja.
więcej o Konkurs na Studenckie Projekty Badawcze otwarty