Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Patent z Zakładu Biotechnologii Medycznej

Patent z Zakładu Biotechnologii Medycznej

Czwórka naukowców z Zakładu Biotechnologii Medycznej: dr Agata Szade, dr Krzysztof Szade oraz prof. Alicja Józkowicz i prof. Józef Dulak, jest autorami patentu przyznanego w lipcu przez UPSO (United States Patent and Trademark Office). Wynalazek może być wykorzystany m.in. w terapii neutropenii oraz do pozyskiwania hematopoetycznych komórek macierzystych

Uniwersytet Jagielloński otrzymał patent przyznany przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (Patent No. US 10,010,557 B2: Cobalt porphyrins for the treatment of blood-related disorders).

Zgłoszenie zostało przygotowane przez zespół z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB w składzie: dr Agata Szade, dr Krzysztof Szade, prof. Alicja Józkowicz, prof. Józef Dulak, i dotyczy zastosowania protoporfiryny kobaltu do mobilizacji komórek ze szpiku kostnego do krwi obwodowej. Proces ten może być wykorzystany do leczenia chorób układu krwiotwórczego, w szczególności w terapii neutropenii oraz do pozyskiwania hematopoetycznych komórek macierzystych do przeszczepiania.

Z pełną treścią patentu można się zapoznać TUTAJ.

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron