Medal Scientiae et Tempori Futuro dla prof. Wojciecha Froncisza

12 maja w czasie uroczystego posiedzenia Senatu otwierającego obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Froncisz, Prorektor UJ ds. rozwoju w latach 1999–2002, odebrał okolicznościowy medal Scientiae et Tempori Futuro (Dla nauki, dla przyszłości) przyznany osobom zasłużonym w powstanie i budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Tegoroczne obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się od posiedzenia Senatu UJ, które odbyło wyjątkowo w auli oddanego do użytku w 2017 roku budynku Wydziału Chemii. Na uroczystości oprócz władz i członków społeczności akademickiej obecni byli także przedstawiciele miasta i regionu, posłowie i senatorowie, rektorzy krakowskich uczelni, korpus dyplomatyczny oraz Jerzy Buzek, który stojąc w latach 1997-2001 na czele rządu doprowadził do uchwalenia ustawy z dnia 23 maja 2001 r. o ustanowieniu wieloletniego programu pod nazwą „Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego”.

– Idea utworzenia nowego uniwersyteckiego kampusu, która narodziła się już w latach 70. XX wieku, za czasów rektorów Mieczysława Karasia, Józefa Gierowskiego, a następnie Andrzeja Pelczara, była w kolejnych latach sukcesywnie realizowana pod przewodnictwem rektorów Aleksandra Koja, Franciszka Ziejki i Karola Musioła. Dziś, po dwóch dekadach prac, w momencie otwarcia ostatniej inwestycji – budynku Wydziału Chemii, dobiegła ona końca – mówił prof. Wojciech Nowak.

Uroczyste posiedzenie Senatu UJ było okazją do złożenia podziękowań osobom zasłużonym w powstanie i budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, którym wręczono, będące świadectwem wdzięczności, okolicznościowe medale „Scientiae et Tempori Futuro” (Dla nauki, dla przyszłości).

Podczas uroczystości złote medale odebrali: Kazimierz Barczyk, Szczepan Biliński, Jerzy Buzek, Jerzy Fedorowicz, Wojciech Froncisz, Andrzej Gołaś, Mirosław Handke, Stanisław Hodorowicz, Maria Hulicka, Teresa Kamińska, Andrzej Kandia, Teresa Kozera, Stanisław Kracik, Krzysztof Królas, Jacek Majchrowski, Katarzyna Matusik-Lipiec, Karol Musioł, Ireneusz Raś, Janusz Sepioł, Tadeusz Skarbek, Marek Sowa, Janusz Steinhoff, Tadeusz Syryjczyk, Piotr Tworzewski, Jerzy Zdrada, Franciszek Ziejka i Józef Zych.