Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

BIOTECHNOLOGIA MOLEKULARNA – PROGRAM STUDIÓW II STOPNIA (MAGISTERSKICH)

Pełna dokumentacja studiów kierunku biotechnologia molekularna, określona w załączniku do Uchwały Senatu nr 50/VI/2019 z dnia 26 czerwca 2019 r. (dot. dostosowania programów studiów rozpoczynających się od roku akademickiego 2019/2020 do wymagań określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce) obejmuje:
  • charakterystykę kierunku
  • program
  • efekty uczenia się
  • plany studiów
  • sylabusy.

Studia trwają dwa lata (4 semestry) i obejmują zajęcia w łącznym wymiarze minimalnym 1520 godzin. 
Minimalna liczba punktów ECTS, które należy zdobyć w czasie studiów wynosi 120. Studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra.

Program studiów oferuje dwa obowiązkowe przedmioty pozwalające studentom na zdobycie pogłębionej wiedzy z nauk leżących u podstaw biotechnologii molekularnej: biochemii i biologii molekularnej. Te dwa zaawansowane kursy prowadzone są w systemie e-nauczania połączonego z zajęciami konwersatoryjnymi (łącznie 130 godz., 14 punktów ECTS). Biochemia – kurs zaawansowany odbywa się w semestrze pierwszym a Biologia molekularna – kurs zaawansowany w semestrze drugim. 
 
Bioinformatyka II jest przedmiotem obowiązkowym (semestr 1), ale studenci mogą, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wybrać kurs mały (30 godz., 3 ECTS) lub kurs zaawansowany (60 godz., 5 ECTS). 
 
Studenci, którzy nie mieli w dotychczasowym programie studiów przedmiotu poświęconego statystyce w wymiarze co najmniej 20 godz. (w tym co najmniej 10 godz. ćwiczeń) zobowiązani są do uczestnictwa w drugim semestrze studiów w kursie nr WBt-BT349 pt. Statystyka – kurs dla studentów biotechnologii (45 godz., 3 ECTS). Studenci, którzy w inny sposób poznali podstawy statystyki, mogą zostać zwolnieni z tego obowiązku po pozytywnym zaliczeniu testu potwierdzającego, że student ma wiedzę dotyczącą  podstawowych elementów statystyki i teorii błędów, konieczną do analizy danych eksperymentalnych i umiejętności zastosowania podstawowych metod statystycznych do opisu zjawisk przyrodniczych i analizy danych. Zamiar przystąpienia do testu sprawdzającego w/w efekty uczenia się należy zgłosić drogą emailową prowadzącemu kurs WBt-BT349 nie później niż do połowy pierwszego tygodnia zajęć semestru zimowego. Zamiar uczestniczenia w kursie WBt-BT349 powinien być ujęty w formularzu wyboru przedmiotów.
 
Wśród przedmiotów obowiązkowych znajduje się również kurs poświęcony znaczeniu biotechnologii w ochronie środowiska (20 godz., 2 ECTS, semestr pierwszy), a także przedmioty kształcące w zakresie podstaw prawnych (semestr pierwszy) i ekonomicznych (semestr drugi) biotechnologii oraz zagadnień bioetycznych (semestr drugi) – (razem 75 godz., 5 ECTS). 
 
Przygotowaniem do prowadzenia projektu magisterskiego jest obowiązkowe seminarium Metodologia pracy doświadczalnej (30 godz., 2 ECTS) w drugim semestrze. 
 
Nauka języka angielskiego jest przewidziana w pierwszych dwóch semestrach studiów (60 godz., 3 ECTS). Studenci mogą wybierać poziom lektoratu, w którym uczestniczą. Absolwenci muszą znać język angielski na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (poziom B2 wzbogacony w swobodne posługiwanie się terminologią fachową). Jeśli podejmując studia studenci posługują się językiem angielskim na tym lub wyższym poziomie, mogą wybrać lektorat na poziomie C1 albo C2 bądź wybrać lektorat z innego języka obcego. 
 
W trakcie trwania pierwszego semestru lub najpóźniej przed rozpoczęciem drugiego semestru studenci wybierają opiekuna naukowego oraz Zakład/Pracownię, w którym/ej przygotowywać będą pracę magisterską. W wybranym/ej Zakładzie/Pracowni odbywają zajęcia Pracownia specjalizacyjna I (w drugim semestrze), Pracownia specjalizacyjna II (w trzecim semestrze) oraz Pracownia magisterska (w czwartym semestrze) (łącznie 770 godz., 47 punktów ECTS). Podczas tych zajęć, pod opieką najpierw opiekuna naukowego, a później promotora, studenci realizują projekty badawcze o charakterze biotechnologicznym stanowiące podstawę pracy dyplomowej. Przed rozpoczęciem zajęć, opiekun naukowy studenta wyraża zgodę na objęcie funkcji promotora jego pracy magisterskiej. W trzecim i czwartym semestrze studenci w porozumieniu ze swoimi promotorami wybierają jedno z siedmiu seminariów magisterskich, o tematyce zgodnej z ich zainteresowaniami (łącznie 60 godz., 4 punkty ECTS). 
 
Istotnym elementem studiów magisterskich są przedmioty fakultatywne, wśród których wyróżnić można dwie ważne kategorie: 
  • kursy kierunkowe i specjalistyczne dla kierunku biotechnologia molekularna
  • kursy interdyscyplinarne. 
Kursy interdyscyplinarne to kursy specjalistyczne przewidziane dla studentów innych kierunków prowadzonych na WBBiB, ale o tematyce istotnej również dla studentów biotechnologii molekularnej i pozwalające na osiąganie efektów uczenia się przewidzianych dla tego kierunku. 
 
Na kursach fakultatywnych studenci zdobywają 35 punktów ECTS (315 godz.), w tym co najmniej 25 punktów ECTS na kursach z listy Kursy kierunkowe i specjalistyczne dla kierunku biotechnologia molekularna oraz z listy Kursy interdyscyplinarne. Liczba punktów ECTS zdobyta na kursach kierunkowych i specjalistycznych powinna być wyższa niż liczba punktów ECTS zdobyta na kursach interdyscyplinarnych. Pozostałe 10 punktów ECTS studenci mogą zdobyć na dowolnych kursach przewidzianych dla studentów studiów magisterskich prowadzonych na WBBiB, a w uzasadnionych przypadkach (za zgodą promotora i kierownika studiów) również poza Wydziałem. 
 
Studenci, którzy studia licencjackie odbywali na innym kierunku lub na innej uczelni mogą, w celu uzupełnienia niezbędnej wiedzy, uczestniczyć w wybranych kursach studiów licencjackich, ale w wymiarze nie większym niż 20% wszystkich punktów ECTS uzyskanych na kursach do wyboru (ok. 7 ECTS). 
 
Studenci są zobowiązani do wyboru kursów fakultatywnych w pierwszym semestrze studiów po konsultacji z opiekunem naukowym lub, jeśli nie mają jeszcze opiekuna, to z pracownikiem naukowym Wydziału pełniącym funkcję konsultanta. Wybór kursów fakultatywnych w drugim semestrze musi być skonsultowany z opiekunem naukowym a w trzecim i czwartym semestrze studiów z promotorem.

Wykaz zajęć obowiązkowych i fakultatywnych wraz z sylabusami i podziałem na poszczególne semestry jest dostępny na stronie na stronie Aplikacja Sylabus UJ.

W trakcie trwania studiów magisterskich studenci mają możliwość wyjazdu do innych polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Zasady wyjazdu zostały przedstawione szczegółowo w zakładce Wyjazd na staż naukowy.

Do końca pierwszego semestru studiów, studenci są zobowiązani wybrać dla siebie opiekuna naukowego, który w dalszym toku studiów będzie pełnił funkcję promotora pracy magisterskiej, oraz złożyć w Sekretariacie ds. studenckich odpowiedni formularz z podpisem wybranej osoby.

Opiekunem naukowym może być każdy samodzielny pracownik naukowy Wydziału (profesor lub doktor habilitowany). W wyjątkowych sytuacjach opiekunem może także zostać doktor na stanowisku adiunkta, mający duże doświadczenie naukowe. Lista potencjalnych opiekunów jest dostępna w Sekretariacie.

Wybór opiekuna naukowego jest związany z wyborem Zakładu lub Pracowni, w której student będzie prowadził badania stanowiące podstawę jego pracy magisterskiej.

Student uzgadnia z opiekunem naukowym, w jakich kursach do wyboru będzie uczestniczył w toku studiów.

UWAGA! Studenci, którzy ukończyli studia licencjackie na innym kierunku niż Biotechnologia na UJ oraz studenci, którzy przed rozpoczęciem studiów magisterskich nie wybrali jeszcze opiekuna naukowego, powinni program studiów uzgodnić osobiście z jednym z wyznaczonych konsultantów przed rozpoczęciem studiów i uzyskać podpis konsultanta pod formularzem wyboru przedmiotów. Na spotkanie z konsultantami można umówić się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Funkcję konsultantów pełnią:

  • dr Weronika Krzeszowiec-Jeleń z Zakładu Biotechnologii Roślin (weronika.krzeszowiec@uj.edu.pl),
  • dr hab. Przemysław Płonka z Zakładu Biofizyki (przemyslaw.plonka@uj.edu.pl),
  • dr Agnieszka Polit z Zakładu Biochemii Fizycznej (a.polit@uj.edu.pl).

Pod kierunkiem opiekuna naukowego student odbywa zajęcia Pracownia specjalizacyjna oraz Pracownia magisterska.

Jeśli w trakcie studiów student planuje wyjechać na stypendium lub staż do innego ośrodka naukowego, musi swoją decyzję skonsultować z opiekunem naukowym (termin i czas trwania wyjazdu, rodzaj ośrodka naukowego, tematyka kursów oraz badań podejmowanych na wyjeździe). Opiekun może nie wyrazić zgody na wyjazd, jeśli uważa, że zaburzy on prawidłowy przebieg studiów.

Prace magisterskie są wynikiem projektów naukowych prowadzonych przez studentów pod kierunkiem doświadczonych pracowników WBBiB. W wyjątkowych wypadkach, za zgodą Prodziekana ds. dydaktyki, dopuszcza się wykonanie projektu naukowego poza WBBiB, pod opieką doświadczonego pracownika z instytucji, w której student prowadziłby projekt naukowy. W takiej sytuacji student musi znaleźć, spośród samodzielnych (z tytułem doktora hab. lub profesora) pracowników naukowych Wydziału, promotora, który zgodzi się czuwać nad jego rozwojem naukowym, postępami w realizacji pracy magisterskiej i jakością rozprawy magisterskiej.

Projekt naukowy stanowiący podstawę pracy magisterskiej powinien być oryginalny i twórczy; praca musi dokumentować wyniki badań przeprowadzonych samodzielnie przez studenta przy użyciu metod doświadczalnych lub obliczeniowych. Praca magisterska nie może ograniczać się do przeglądu literaturowego.

Zasady dotyczące struktury prac magisterskich i ich kształtu edytorskiego można znaleźć w podzakładce „Informacje dla magistrantów". Co do zasady, prace magisterskie powinny być napisane w języku polskim. W wyjątkowych przypadkach, za zgodą Prodziekana ds. dydaktyki praca może powstać w języku angielskim.

Praca magisterska jest oceniana przez promotora oraz jednego recenzenta. Recenzent nie powinien pracować w tym Zakładzie, w którym powstała praca magisterska. Lista potencjalnych recenzentów jest dostępna w Sekretariacie ds. studenckich. Wyboru recenzenta dokonuje opiekun naukowy po konsultacji ze studentem. Wybór recenzenta podyktowany jest jedynie względami merytorycznymi.

Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego magistra jest zdanie końcowego ustnego egzaminu magisterskiego przed komisją egzaminacyjną złożoną z przewodniczącego komisji, promotora i recenzenta pracy dyplomowej. Podczas egzaminu magistrant przedstawia 10-minutową prezentację najważniejszych założeń i osiągnięć swojej pracy, a także odpowiada na pytania z zakresu biotechnologii i nauk pokrewnych, w tym również dotyczące tematyki związanej z pracą magisterską.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu magisterskiego jest:

  • zdobycie liczby punktów ECTS wymaganej programem studiów,
  • zaliczenie przedmiotów wyszczególnionych w programie studiów, w tym wszystkich zajęć fakultatywnych wybranych przez studenta,
  • zaliczenie kursu (lub kursów) w języku angielskim w wymiarze co najmniej 30 godz. i 3 punktów ECTS,
  • udokumentowanie znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (zdanie egzaminu kończącego lektorat lub przedstawienie odpowiedniego certyfikatu),
  • złożenie pracy dyplomowej wraz z dwoma recenzjami zawierającymi pozytywne oceny.